רחוב מצדה 7 בני ברק 5126112 | מגדל ב.ס.ר 4 קומה 23 | טל': 03-6007570 | פקס: 03-6007574 
דוא"ל : office@omery-law.com

תביעות קטנות - ליווי בכל השלבים



הקדמה קצרה

בית המשפט לתביעות קטנות הוא המקום בו אדם פרטי (ולא חברה/תאגיד או רשות מקומית) יכול לתבוע אדם אחר/רשות מקומית/חברה או תאגיד בתביעה עד לסכום של 33,200 ש"ח (נכון ליום 1/1/2013). חשוב להתעדכן מאחר והסכום משתנה משנה לשנה.

חשוב לדעת - אם תביעתכם נמוכה מסך של 33,200 ש"ח אינכם חייבים לתבוע בבית משפט לתביעות קטנות. ישנן לא מעט תביעות סבוכות ומורכבות שסכומן נמוך מסך של 33,200 ש"ח ולכן ניתן להגישן גם לבית משפט השלום. בית המשפט לתביעות קטנות הוא הליך מקביל ואין כל חובה להגיש את התביעה דווקא אליו.

זכרו - הייצוג בבית משפט על-ידי עורך דין אסור למעט במקרים מסוימים. ניתן לבקש מאדם אחר שאינו עורך דין שייצג אתכם וזאת לאחר שמסרתם ייפוי כל חתום המאפשר זאת (גם לכך יש מגבלות ולכן רצוי להיוועץ בעורך דין המתמחה בתחום התביעות הקטנות).
אדם לא יכול להגיש יותר מחמש תביעות קטנות בשנה. יחד עם זאת הנכם רשאים בהחלט להגיש את תביעתכם לבית המשפט השלום (אם עברתם את מכסת חמש התביעות בבית המשפט לתביעות קטנות).


תשלום אגרה

את אגרת בית המשפט בגין התביעה יש לשלם מיד עם פתיחת התיק. סכום האגרה הינו אחוז מסך התביעה ולא פחות מחמישים ש"ח. לדוגמא:

תביעה על סך 4,000 ש"ח - אגרה תשולם בסך של 50 ש"ח.
תביעה על סך של 8,000 ש"ח - אגרה תשולם בסך של 80 ש"ח.


באיזור עיר יש להגיש את התביעה?

בתי המשפט הקטנים כלל יושבים בצמוד לבתי משפט השלום. בטרם מגישים את התביעה, יש לבחון מספר נקודות חשובות הקובעים את מקום הגשת התביעה הנכון (סמכום מקומית) כדלקמן:

1) מקום מגורי הנתבע או מקום עסקו.
2) המקום בו נותרה ההתחייבות (חתימת החוזה או רכישת המוצר).
3) המקום שתוכנן לביצוע ההתחייבות.
4) מקום המסירה של הנכס (במידה והתביעה עניינה נכס).
5) אם ברצונכם להגיש תביעה שכנגד, עליכם להגישה לאותו בית משפט שבו מנוהלת התביעה העיקרית. חשוב לדעת, כי הנכם רשאים להגיש תביעה שכנגד עד לסכום שבו הוגשה נגדכם התביעה העיקרית. את יתרת הסכום (ככל שישנו) יש להגיש בתביעה נפרדת לבית משפט השלום או לחילופין להגיש את כל התביעה כתביעה אחת לבית משפט השלום (ואז לא מדובר בתביעה שכנגד).


כיצד נערכים להגשת תביעה קטנה?

כאמור, בתביעות קטנות אל ניתן להיות מיוצג על-ידי עורכי דין, ולכן כל ניהול התביעה מוטל על כתפיכם והאחריות לכך רבה. לכן, מומלץ מאוד להיעזר בעורך דין המתמחה בתביעות קטנות לצורך הכנה של כתב התביעה או ההגנה וכן להיערך לפני הדיון וקבל המלצות חשובות.

משרדו של עורך דין עומר יעקובוביץ, נותן ייעוך ללקוחות המעוניינים להתכונן כראוי להגשת תביעה או הגנה בבית המשפט לתביעות קטנות כמו-גם הכנה לפני הדיון ,איסוך המסמכים הרלוונטיים וצירופם כנדרש.


יצירת קשר

חשוב - כל האמור כאן, מהווה רק תמצית ממהמידע הדרוש להגשת תביעה קטנה או כתב הגנה במסגרת תביעות קטנות. לצורך קבלת  מלוא המידע הרלוונטי, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם משרדו של עו"ד עומר יעקובוביץ, דרך לשונית "צור קשר" או בהקשה על לשונית הפייסבוק בתחתית האתר.